Home » CNC Router Machine » Wood & Sign Industry » EX II Series » EX II 1325
EX II 1325 CNC Engraving and Router Machine is a powerhouse for precision 2D and 3D projects.
Model : EX II 1325
Spindle : 6 KW Air Cooled Spindle
Operating System: DSP-Hand Held Controller
EX II 1325 CNC Engraving and Router Machine is a powerhouse for precision 2D and 3D projects. Equipped with a robust stepper motor and 20mm linear guideways, it ensures exceptional positional accuracy for heavy workloads. Featuring Mehta’s original spindle for maintenance-free performance, the machine utilizes a sophisticated rack and pinion drive system alongside a semi-automatic lubrication system. Its durable aluminum T-slot table is protected by a rigid PVC sheet, making it a reliable, high-speed solution for professional industrial engraving.






| Model | EX II 1325 |
|---|---|
| Outer Dimensions (mm) | 1935 x 3080 x 1610 |
| Working Area (X, Y, Z) (mm) | 1300 x 2500 x 200 |
| Spindle | 6 KW Air Cooled |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| Distance Between Bed & Gantry | 200 mm |
| Maximum Travelling Speed | 15 mtr/min |
| Cutting Tool Diameter | 03 to 16 mm |
| Transmission | X, Y Axis - Helical Rack and Pinion with Gear Box, Z Axis - Ball Screw |
| Operating System | DSP-Hand Held Controller |
| Driving System | Stepper Motor |
| Power Supply | AC 420V / 3PH |
| Weight (approx.) | 685 Kg. |
Specification are liable to change without prior notice. Note : AC420V power supply will be applicable for 6 KW spindle.
+91-79-26840551 / 52 / 53
Domestic : +91-7575009654
International : 7043505091
mktg@mehtaindia.com
International: export@mehtaindia.com
Plot No.3, Road No.1, Kathwada GIDC, Kathwada, SP Ring Road, Ahmedabad-382430, Gujarat, India.
Mehta Hitech Industries Limited
formerly known as Mehta Cad Cam Systems Pvt. Ltd.
CIN – U72200GJ2000PLC038163
If you have any query or complains, please contact our Customer Care Department.
Sign up to receive updates on new product announcements, special promotions, sales, & more!
"*" indicates required fields
Copyright @ 2025 Mehta Hitech Industries Limited formerly known as Mehta Cad Cam Systems Pvt. Ltd. All Rights Reserved.
"*" indicates required fields