Home » GLORIA HX 1530
The Gloria HX-1530 Fiber Laser Cutting Machine is a high-speed, precision-engineered solution designed for efficient metal sheet cutting. B
Model : GLORIA-HX-1530
Cutting Head : Bochu
The Gloria HX-1530 is engineered to deliver unmatched speed, precision, and reliability in modern metal sheet cutting. Designed for high-performance fabrication environments, this machine combines a heavy-duty structure with advanced fiber laser technology to ensure flawless cutting results, even in demanding production conditions.
With its optimized 1500 × 3000 mm working area, the HX-1530 handles standard sheet sizes with maximum efficiency and consistency. Its high-speed cutting capability produces smooth edges, fine detailing, and reduced post-processing—helping you achieve superior output quality with faster turnaround times.

High quality rack & pinio , LM guid , gear box

Machine Frame and worktable adoptsintegrated welding made as standard large machine after stress relief annealing, machining on plano miller and then the vibration aging treatment. These sequence of processing of frames makes it high strength, high precision and keep the normal use of 20 years without deformation.

Suit for QBH/OD connector.

Enjoy high speed of auto focusing via collimation with servo motor.

Strict dust-proof design with three protection windows.

Separate drawer of focus protection window is convenient for maintenance and replacement.

All optics temperature monitor; air leakage monitor, protection window in place monitor.

Real-time feedbacks of processing states will be uploaded to mobile APP as well as PC, and alarm can be released immediately.

Processing states can be shared on Wechat, QQ, OS-CUTTING.
| Model | GLORIA-HX-1530 |
| Working Area | 5 feet X 10 feet |
| Laser Source | 1.5 KW 2 KW, 3 KW |
| Laser Type | IPG / Raycus Fiber Laser Source |
| Laser Wavelength | 1080 nm |
| Cutting Head | Bochu |
| Max. Cutting Speed | 40 m/min |
| Max. Traveling Speed | 70 m/min |
| Position Accuracy | <± 0.04 mm |
| Minimum Line Width | < 0.12 mm |
| Cooling System | Water Cooling |
| Drives & Control | AC Servo Motor |
| Working Voltage | AC 420V |
| Model No. | Working Area | Description |
| Gloria HX-1530 | 1500 x 3000 mm | Laser Cutting machine with 5 ft. x 10 ft. working area |
| Gloria HX-1530TC | 1500 x 3000 mm | Laser Cutting machine with 5 ft. x 10 ft. working area With Table Changing Facility |
Related Products
+91-79-26840551 / 52 / 53
Domestic : +91-7575009654
International : 7043505091
mktg@mehtaindia.com
International: export@mehtaindia.com
Plot No.3, Road No.1, Kathwada GIDC, Kathwada, SP Ring Road, Ahmedabad-382430, Gujarat, India.
Mehta Hitech Industries Limited
formerly known as Mehta Cad Cam Systems Pvt. Ltd.
CIN – U72200GJ2000PLC038163
If you have any query or complains, please contact our Customer Care Department.
Sign up to receive updates on new product announcements, special promotions, sales, & more!
"*" indicates required fields
Copyright @ 2025 Mehta Hitech Industries Limited formerly known as Mehta Cad Cam Systems Pvt. Ltd. All Rights Reserved.
"*" indicates required fields