Home » GLORIA HX 1530 TC
The GLORIA HX-1530-TC-Dual table system allows simultaneous loading/unloading while cutting continues—zero downtime.
Model : GLORIA-HX-1530 TC
Cutting Head : Bochu
The Gloria HX-1530 TC is engineered for high-speed, uninterrupted production, combining advanced fiber laser technology with a dual table exchange system to maximize efficiency. Designed for demanding fabrication environments, it allows continuous operation by enabling simultaneous cutting and sheet loading/unloading—significantly reducing downtime and boosting overall productivity.
Built with a rigid and heavy-duty machine structure, the HX-1530 TC ensures excellent stability and minimal vibration, delivering precise and consistent cutting results even at high speeds. Its standard 1500 × 3000 mm working area is optimized for processing regular sheet sizes with maximum material utilization.

High quality rack & pinio , LM guid , gear box

Machine Frame and worktable adoptsintegrated welding made as standard large machine after stress relief annealing, machining on plano miller and then the vibration aging treatment. These sequence of processing of frames makes it high strength, high precision and keep the normal use of 20 years without deformation.

X and Y axis equipped with A.C servo motors and aluminum casted cross beam gives high precision, high speed, big torque, big inertia, performance stability and durabilit y, guarantee the high speed and ac celeration of the whole machine.

Suit for QBH/OD connector.

Enjoy high speed of auto focusing via collimation with servo motor.

Strict dust-proof design with three protection windows.

The same laser can be used to introduce rips, abrasions and other effects, according to the latest fashion.

All optics temperature monitor; air leakage monitor, protection window in place monitor.

Real-time feedbacks of processing states will be uploaded to mobile APP as well as PC, and alarm can be released immediately.

Processing states can be shared on Wechat, QQ, OS-CUTTING.
| Model | GLORIA-HX-1530 TC |
| Working Area | 5 feet X 10 feet |
| Laser Source | 1.5 KW, 2 KW, 3 KW |
| Laser Type | IPG / Raycus Fiber Laser Source |
| Laser Wavelength | 1080 nm |
| Cutting Head | Bochu |
| Max. Cutting Speed | 40 m/min |
| Max. Traveling Speed | 70 m/min |
| Position Accuracy | <± 0.04 mm |
| Minimum Line Width | < 0.12 mm |
| Cooling System | Water Cooling |
| Drives & Control | AC Servo Motor |
| Working Voltage | AC 420V |
Related Products
+91-79-26840551 / 52 / 53
Domestic : +91-7575009654
International : 7043505091
mktg@mehtaindia.com
International: export@mehtaindia.com
Plot No.3, Road No.1, Kathwada GIDC, Kathwada, SP Ring Road, Ahmedabad-382430, Gujarat, India.
Mehta Hitech Industries Limited
formerly known as Mehta Cad Cam Systems Pvt. Ltd.
CIN – U72200GJ2000PLC038163
If you have any query or complains, please contact our Customer Care Department.
Sign up to receive updates on new product announcements, special promotions, sales, & more!
"*" indicates required fields
Copyright @ 2025 Mehta Hitech Industries Limited formerly known as Mehta Cad Cam Systems Pvt. Ltd. All Rights Reserved.
"*" indicates required fields