Home » GLORIA JX 1530
The Gloria JX-1530 is a reliable fiber laser cutting machine designed for precise and efficient metal sheet processing. It delivers high-speed cutting, clean edges, and consistent performance—ideal for everyday fabrication needs.
Model : GLORIA-JX-1530
Cutting Head : Bochu
The Gloria JX-1530 is a reliable and efficient fiber laser cutting machine designed for precise metal sheet processing in modern fabrication environments. Built with a stable structure and optimized performance system, it delivers consistent accuracy, smooth cutting quality, and dependable day-to-day operation.
With its standard 1500 × 3000 mm working area, the JX-1530 is ideal for handling regular sheet sizes with ease. Powered by advanced fiber laser technology, it ensures fast cutting speeds, clean edges, and minimal material wastage—helping improve overall productivity.

High quality rack & pinio , LM guid , gear box

Machine Frame and worktable adoptsintegrated welding made as standard large machine after stress relief annealing, machining on plano miller and then the vibration aging treatment. These sequence of processing of frames makes it high strength, high precision and keep the normal use of 20 years without deformation.

X and Y axis equipped with A.C servo motors and aluminum casted cross beam gives high precision, high speed, big torque, big inertia, performance stability and durabilit y, guarantee the high speed and ac celeration of the whole machine.

Suit for QBH/OD connector.

Enjoy high speed of auto focusing via collimation with servo motor.

Strict dust-proof design with three protection windows.

The same laser can be used to introduce rips, abrasions and other effects, according to the latest fashion.

All optics temperature monitor; air leakage monitor, protection window in place monitor.

Real-time feedbacks of processing states will be uploaded to mobile APP as well as PC, and alarm can be released immediately.

Processing states can be shared on Wechat, QQ, OS-CUTTING.
| Model | GLORIA-JX-1530 |
| Working Area | 5 feet X 10 feet |
| Laser Source | 6 KW |
| Laser Type | IPG / Raycus Fiber Laser Source |
| Laser Wavelength | 1080 nm |
| Cutting Head | Bochu |
| Max. Cutting Speed | 40 m/min |
| Max. Traveling Speed | 120 m/min |
| Position Accuracy | <± 0.04 mm |
| Minimum Line Width | < 0.12 mm |
| Cooling System | Water Cooling |
| Drives & Control | AC Servo Motor |
| Working Voltage | AC 420V |
| Model No. | Working Area | Description |
| Gloria JX-1530 | 1500 x 3000 mm | Laser Cutting machine with 5 ft. x 10 ft. working area |
| Gloria JX-1530R-3/6 | 1500 x 3000 mm | Laser Cutting machine with 5 ft. x 10 ft. working area With Rotary Attachment. for 3/6 Mtrs Pipe |
| Gloria JX-1530TC | 1500 x 3000 mm | Laser Cutting machine with 5 ft. x 10 ft. working area With Table Changing Facility |
| Gloria JX-1530CTC | 1500 x 3000 mm | Laser Cutting machine with 5 ft. x 10 ft. working areaWith Table Changing & Close Body Facility |
| Gloria JX-1530TCR | 1500 x 3000 mm | Laser Cutting machine with 5 ft. x 10 ft. working area With Table Changing & Rotary Attachment Facility |
| Gloria JX-2040 | 2000 x 4000 mm | Laser Cutting machine with 6.5 ft. X 13 ft. working area |
Related Products
The GLORIA JX-1530-R6 high-performance fiber laser cutting for precise and efficient metal processing.
+91-79-26840551 / 52 / 53
Domestic : +91-7575009654
International : 7043505091
mktg@mehtaindia.com
International: export@mehtaindia.com
Plot No.3, Road No.1, Kathwada GIDC, Kathwada, SP Ring Road, Ahmedabad-382430, Gujarat, India.
Mehta Hitech Industries Limited
formerly known as Mehta Cad Cam Systems Pvt. Ltd.
CIN – U72200GJ2000PLC038163
If you have any query or complains, please contact our Customer Care Department.
Sign up to receive updates on new product announcements, special promotions, sales, & more!
"*" indicates required fields
Copyright @ 2025 Mehta Hitech Industries Limited formerly known as Mehta Cad Cam Systems Pvt. Ltd. All Rights Reserved.
"*" indicates required fields