Home » Stickers Industry » UV DTF INJECT PRINTER
The UV DTF Inject Printer is engineered for direct-to-film printing with vibrant CMYK, white, and varnish layers.
Model : UDAN 6503
Print Heads : 3pcs EPSON I3200U
Resolution : 1440 x 2880 dpi
The UDAN 6503 UV DTF Inkjet Printer, featuring the advanced Epson i3200-U1 printhead. This innovative 2-in-1 system combines printing and lamination into one seamless workflow, significantly boosting productivity. With a high-density 600dpi resolution and Variable Dot Technology, it delivers stunning image quality and smooth gradations. Designed for efficiency, it includes a small footprint for easy installation, an anti-collision unit for printhead safety, and a versatile taking-up system for various media applications.




EPSONI3200 U1 HIGH SPEED PRINT HEAD

INTELLIGENT NEGATIVE PRESSURE SYSTEM

HIGH-PRECISION SILENT LINEAR RAIL

IGUS(Germany) BRAND SUPER CARRIER CHAIN & CABLE SUPER PRECISION WITH LOW NOISE.
| Specification | UDAN 6503 |
| Print Head | 3pcs EPSON I3200U |
| Ink Type | UV ink (2 kinds: for normally UV printing; Special for AB film printing) |
| Ink Color | CMYK + W + Glossy |
| Operation System | Windows 10 (Gigabit Internet) |
| Operation Environment | 15-30°C, 20-70% RH |
| Image Format | JPG, TIFF, PDF, etc. |
| RIP Software | Photo Print |
| Resolution | 1440 x 2880 dpi |
| Printing Media | UV Special A/B Film |
| Printing Speed | 4 Pass: 6.5-10m²/h, 6 Pass: 5.8-7m²/h |
| Printing Size | 600 mm |
| Printing Thickness | 0-6 mm |
| Power | AC 220V 50HZ / 60HZ, 1500W |
| Voltage | 220V / 110V |
| Machine Size | 1882 x 949 x 1586 mm |
| Weight (Approx.) | 300 Kg |
Related Products
Lorem ipsum dolor sit amet. Nam obcaecati ducimus ut repellat quia et laboriosam repellendus.
Lorem ipsum dolor sit amet. Nam obcaecati ducimus ut repellat quia et laboriosam repellendus.
Lorem ipsum dolor sit amet. Nam obcaecati ducimus ut repellat quia et laboriosam repellendus.
+91-79-26840551 / 52 / 53
Domestic : +91-7575009654
International : 7043505091
mktg@mehtaindia.com
International: export@mehtaindia.com
Plot No.3, Road No.1, Kathwada GIDC, Kathwada, SP Ring Road, Ahmedabad-382430, Gujarat, India.
Mehta Hitech Industries Limited
formerly known as Mehta Cad Cam Systems Pvt. Ltd.
CIN – U72200GJ2000PLC038163
If you have any query or complains, please contact our Customer Care Department.
Sign up to receive updates on new product announcements, special promotions, sales, & more!
"*" indicates required fields
Copyright @ 2025 Mehta Hitech Industries Limited formerly known as Mehta Cad Cam Systems Pvt. Ltd. All Rights Reserved.
"*" indicates required fields